1
1 nokta

Güneş Kremi Kullanmanın Önemi

Güneş ışınları D vitamini açısından önemli bir kaynaktır. Sağladığı D vitamini kemik sağlığı ve bağışıklık sistemimiz için çok faydalıdır. Fakat güneş ışınları D vitamini ile beraber cildimiz için çok zararlı ultraviyole ışınlarını da getirir. Güneş kremini sadece yaz aylarında ve güneşli günlerde kullanmamız gerektiği konusunda çok yanlış bir düşünce var. Güneş elbetteki yaz aylarında ve güneşli günlerde daha tehlikeli ancak bulutlu günlerde de azımsanmayacak derecede zararlı ışınlar yaymaya devam ediyor. Bu oran güneşli günlere oranla bulutlu günlerde yüzde 20 ila 30 oranında bir azalma yaşanıyor. Bu sebeple güneş kremi kullanımını günlük cilt bakım rutinimizin bir parçası haline getirmemiz gerekiyor.

Güneş Kreminin Faydaları

  • Zararlı Işınlardan Koruyor: Güneş kremleri, cildi güneşin zararlı ışınlarından koruyor.


  • Cildinizde Oluşabilecek Kanser Hastalıklarından Korur: Dünya’ya ulaşıldığı bilinen UVA ışınlarının %95’ini ultraviyole radyasyonlar oluşturmaktadır. UVB ışınları cildinizin yapısını bozmakla birlikte DNA mutasyonuna yol açar. Bu sebeple güneş kremi, bilinene ek olarak cilde faydasının yanında sağlık açısından da oldukça önemlidir.


  •  İnce Çizgi ve Kırışıklıkları Önlüyor: Yapılan araştırmalara göre düzenli olarak güneş kremi kullananlar, beş yıllık zaman diliminde kullanmayanlara oranla daha genç görünüyor.


  • Ciltte Meydana Gelebilecek Leke Oluşumlarını Engeller: İstikrarlı olarak güneş kremi kullanan insanlar, ciltte meydana gelebilecek herhangi leke oluşumlarını engeller.


  • Güneş Yanıklarını Önlüyor: Özellikle yaz aylarında cilde doğrudan nüfuz eden güneş ışınları, güneş yanıklarına neden oluyor. Güneş kremi sayesinde yanık, şişlik ve soyulma gibi problemler meydana gelmiyor.


  • Nem Kazandırıyor: Cilt üzerinde bariyer oluşturan güneş kremleri, nemin cilde hapsolmasını sağlayarak sağlıklı bir görünüm kazandırıyor.


  • Hava Kirliliğinden Koruyor: Güneş kremi, içindeki bileşenler sayesinde hava kirliliğinin cilde verdiği zararları en seviyeye indiriyor.


  • Cilde Aydınlık Görünüm Kazandırıyor: Güneş kreminin düzenli kullanımı sayesinde ciltteki güneşten kaynaklı solgun renk görünümü azalıyor ve cildin ışıltısı geri geliyor.


  • Ciltteki Renk Tonu Eşitsizliklerini Engeller: Güneş kremi, melaninin dengesiz bir şekilde yükselmesi sebebiyle meydana gelen renk tonu eşitsizliklerini ortadan kaldırır.


Güneş Kremi Zararlı Mı?

Güneş kremi fazla kullanıldığında zararlı olabilir gibi bir düşünce olmasına rağmen klinik olarak kanıtlanmamıştır. Güneş ışınlarının cilde verdiği zararları düşünecek olursak, güneş kremi kulanımının artıları çok fazladır. 

Güneş kremi kullanımı D vitamini almamızı engeller mi gibi sorularla da çok karşılaşılıyor. 11.00-16.00 saatleri haricinde günde 20-30 dakika güneş korumasız açık havaya çıkılması, D vitamini eksikliğini gidermede yeterli oluyor. 


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

1
1 nokta
Arif

Tepkiniz Nedir?

Beğenilenler Beğenilenler
0
Beğenilenler
hate hate
0
hate
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Biçim Seçin
Hikaye
Gömülü ve Görselli Biçimlendirilmiş Metin
Kişilik Testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmayı amaçlayan bir dizi soru
Bilgi Yarışması
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderim için oy verin
Dereceli Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için olumlu veya olumsuz oy verin
Meme
Özel memler yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube ve Vimeo Yerleştirmeleri
Audio
Soundcloud veya Mixcloud Yerleştirmeleri
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF biçimi