0

Millet İttifakı bu gün 14. toplantısını Saadet Partisi genel merkezinde gerçekleştirdi. Altılı masada yaşanan krizin çözülmesi ile beraber 13. cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu oldu. Açıklamayı Saadet Partisi genel başkanı Temel Karamollaoğlu yaptı. Açıklamasında altı partinin cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu olduğunu duyurarak, "Bu görevin hayırlı olmasını diliyor, inşallah seçimlerin ardından da kendisine başarılar temennisinde bulunuyorum" dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu yaptığı ilk açıklamada: güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçiş yol haritasında mutabık kalındığını belirtti. Kılıçdaroğlu, Millet İttifakı olarak Türkiye'yi istişare ve uzlaşıyla yöneteceklerini söyledi. Kılıçdaroğlu ayrıca, ittifakın diğer genel başkanlarının cumhurbaşkanı yardımcısı olacağını duyurdu.

Kılıçdaroğlu'nun açıklaması şöyle:

"Değerli kardeşlerim Sayın Genel Başkanlarıma, hepinizin huzurunda teker teker teşekkür ediyorum. Yunus Emre 'Bölüşürsek tok oluruz, bölünürsek yok oluruz' der. Biz Yunus Emre'nin sözünden aldığımız ilhamla Türkiye'nin bütün renklerini Türkiye'nin bütün renklerini bir araya getirmek için yola çıktık. Bu sofra Halil İbrahim sofrasıdır. Halil İbrahim sofrası komşusu açken tok yatmamaktır. Halil İbrahim sofrası tek bir çocuğun dahi yatağa aç girmemesidir. Halil İbrahim sofrası zulmün sona ermesi, hakkın, hukukun ve adaletin hakim kılınması demektir. Bizim soframız barışın ve kardeşin sofrasıdır. En büyük gayemiz Türkiye'yi bereketli, huzurlu ve neşeli günlere taşımaktır. Bunu hep birlikte başaracağız. Biz Millet İttifakı olarak Türkiye'yi istişare ve uzlaşıyla yöneteceğiz.

Millet İttifakı'nın oluşturan genel başkanları olarak Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme geçiş sürecinde yol haritası üzerinde de mutabık kaldık. 11 madde az önce sonuçlandı. Bu kapsamda, parlamenter sisteme geçiş sürecinde Millet İttifakı'na dahil diğer partilerimizin Sayın Genel Başkanları Cumhurbaşkanı Yardımcısı olacaktır. Şunu da belirtmek isteirm, Millet İttifakı'nın kapısı; ortak Türkiye hayalimizi paylaşan herkese sonuna kadar açıktır. İnanç düşünce ideoloji kimlik ayırt etmeksizin 85 milyon insanımızı yürekten selamlıyoruz.

Deprem felaketinin bıugün 1. ayı, kaybettiğimiz vatandaşlara rahmet diliyorum. Ey güzel halkım hiç kimse merak etmesi ahlakın ve adaletin iktidarını hep birlikte kuracağız. Yolumuz açık olsun."

12 MADDELİK YOL HARİTASI İMZALANDI

"Millet İttifakını oluşturan siyasi partilerin genel başkanları olarak, Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme Geçiş Sürecinin Yol Haritası üzerinde aşağıdaki şekilde mutabakata vardık:

1. Geçiş Sürecinde Türkiye'yi, Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem ilke ve hedefleri ile mutabakata vardığımız referans metinleri doğrultusunda anayasa, yasa, kuvvetler ayrılığı, denge ve denetleme esasları çerçevesinde, istişare ve uzlaşıyla yöneteceğiz 2. Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme geçişle ilgili Anayasa değişiklikleri, genel seçimde ortaya çıkan TBMM yapısının mümkün kıldığı en kısa sürede tamamlanacak ve yürürlüğe girecektir.

3. Geçiş Sürecinde Millet İttifakına dahil partilerin genel başkanları Cumhurbaşkanı Yardımcısı olacaktır.

4. Bakanlıkların dağılımı, Millet İttifakını oluşturan siyasi partilerin milletvekili genel seçiminde çıkardığı milletvekili sayısına göre belirlenecektir. İttifak partilerinin her biri kabinede en az bir bakan ile temsil edilecektir. Bakanlıklara paralel olarak kurulmuş Cumhurbaşkanlığı bünyesindeki Politika Kurulları ve ofisler lağvedilecektir.

5. Bakanların atanma ve görevden alınmaları, mensup oldukları siyasi partinin genel başkanıyla uzlaşı içinde Cumhurbaşkanı tarafından yapılacaktır

6. Geçiş Sürecinde Cumhurbaşkanı, yürütme yetkisini ve görevini katılımcılık anlayışı, istişare ve uzlaşı esaslarına göre kullanacaktır. 7. Cumhurbaşkanlığı Kabinesine (Cumhurbaşkanı Yardımcıları ve Bakanlar) yetki ve görev dağılımı, Anayasa ve yasalar çerçevesinde çıkarılacak Cumhurbaşkanı kararnamesi ile belirlenecektir 8. Cumhurbaşkanı seçimlerin yenilenmesi, OHAL ilanı, milli güvenlik politikaları, Cumhurbaşkanlığı Kararları, Kararnameler ve genel nitelikteki düzenleyici işlemler ile üst düzey atamalarda Millet İttifakı'na dahil partilerin genel başkanlarıyla uzlaşı içinde karar alacaktır

9. Geçiş Sürecinde yasama faaliyetlerinin iş birliği içinde gerçekleşmesini koordine mekanizmalar oluşturulacaktır 10. Güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçiş sürecinin tamamlanmasıyla birlikte, mevcut Cumhurbaşkanının -var ise-siyasi parti üyeliği sona erecektir.

11. Güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçildikten sonra yeni bir seçime gerek olmaksızın 13. Cumhurbaşkanı ve TBMM görev suresini tamamlayacaktır.

12. İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanları Sayın Cumhurbaşkanının uygun gördüğü zamanda ve tanımlanmış görevlerle Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak atanacaklardır.

Millet İttifakı'nı oluşturan siyasi partilerin genel başkanları olarak 2023 yılında gerçekleştirilecek olan 28. Dönem TBMM ve 13 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ortak Cumhurbaşkanı adayımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'dur.

Ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olsun"


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

0
Arif

Tepkiniz Nedir?

Beğenilenler Beğenilenler
0
Beğenilenler
hate hate
0
hate
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Biçim Seçin
Hikaye
Gömülü ve Görselli Biçimlendirilmiş Metin
Kişilik Testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmayı amaçlayan bir dizi soru
Bilgi Yarışması
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderim için oy verin
Dereceli Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için olumlu veya olumsuz oy verin
Meme
Özel memler yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube ve Vimeo Yerleştirmeleri
Audio
Soundcloud veya Mixcloud Yerleştirmeleri
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF biçimi